Wypowiedź Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Pani Marii Kurowskiej w dniu otwarcia Mistrzostw: „...Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach do lat 18 to jedno z największych wydarzeń dla Podkarpacia w tym roku. Bardzo się cieszę, że Pani Prezes łącznie z Burmistrzem i Związkiem Szachowym podjęli takie wyzwanie i że możemy gościć tyle drużyn, czyli 39 drużyn z 16 państw, 126 zawodników na ziemi podkarpackiej, bo chcemy, aby ludzie z Polski,  ale też i ze świata poznawali Podkarpacie, aby się nim zachwycali i żeby tutaj wracali...”.
„...Chcemy, aby nasza młodzież, polska młodzież rozwijała różnorodne swoje talenty, bo mamy cudną młodzież, ale trzeba im umożliwić, między innymi dać im szansę w takich zawodach, aby się zapalili, aby chcieli ćwiczyć szachy i dzięki temu uzyskiwać niezwykły potencjał umysłowy, który właśnie daje gra w szachy. Także bardzo się cieszę i jestem dumna z tego, że właśnie na Podkarpaciu dzisiaj odbywają się Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach do lat 18...”.
radio RZ Wojciech Farbaniec - Burmistrz Rymanowa w wywiadzie dla Polskiego Radia Rzeszów powiedział: „…Myślę, że dla nas impreza niezwykle ważna, historyczna i promocyjna.
W obiekcie, który niedawno został oddany przez Przedsiębiorstwo Sanatoryjno-Turystyczne, w pięknym obiekcie, myślę, ze wrażenia wszystkich uczestników będą wspaniałe, i myślę, że ci, którzy brali udział w tych Mistrzostwach będą wracać do Rymanowa Zdroju i na Podkarpacie…”
Burmistrz Gminy Rymanów Wojciech Farbaniec o Mistrzostwach: „...Jest to najważniejsza impreza w historii tej miejscowości, naszej gminy. Nie mieliśmy imprezy rangi Mistrzostw Europy na swoim terenie. Mimo, że organizujemy od kilkunastu lat Międzynarodowy Wyścig Kolarski z reprezentacjami z całego świata, jednak ta impreza, takiej rangi po raz pierwszy...”.
„...Nie wiedziałem jak wygląda sala do zawodów szachowych. Jest to niesamowite wrażenie, zresztą cała oprawa otwarcia Mistrzostw Europy zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Była perfekcyjnie przygotowana, miałem też okazję poznać ludzi, którzy wiele znaczą w szachach, no i ci młodzi, którzy kiedyś będą arcymistrzami, to też robi wrażenie, nasza reprezentacja, o której też mówił trener, że ma duże szanse medalowe. Myślę, że jest to fajna sprawa, dla nas niesamowita, tu w Rymanowie Zdroju”.
GM Adrian Mikhalchishin, Członek Zarządu Europejskiej Unii Szachowej, podczas wywiadu w studiu komentatorskim powiedział między innymi: „…Muszę powiedzieć, że tutaj w Polsce warunki są perfekcyjne, wszystko jest bardzo dobrze przygotowane, profesjonalni organizatorzy, zwłaszcza Agnieszka Fornal-Urban  jest moim zdaniem jednym z najlepszych organizatorów. Dla młodych zawodników wszystko jest tutaj wspaniałe. Natura jest wspaniała, jest to fantastyczne miejsce. Organizacja jest na bardzo wysokim poziomie. Może nie byłem na wszystkich mistrzostwach, ale byłem na większości z nich i muszę powiedzieć, że organizacja tutaj jest najlepsza…”
radio RZ GM Adrian Mikhalchishin, Członek Zarządu Europejskiej Unii Szachowej, w trakcie wywiadu dla Polskiego Radia Rzeszów powiedział: „…Teraz  oczkiem w głowie dla Europejskiej Unii Szachowej jest właśnie organizacja tego turnieju Drużynowych Mistrzostw Europy do lat 18 i chcemy zrobić, żeby to był naprawdę reprezentacyjny turniej. Polska organizowała to przed dwoma laty w Karpaczu, bardzo dobra organizacja była, w zeszłym roku było w Słowenii, ale teraz organizacja jest najlepsza. Dlatego jest rekordowa właśnie, bo wszystko jest na wysokim poziomie, wszyscy wiedzą, że po pierwsze Polski Związek organizuje wszystko na najwyższym poziomie, plus organizator Agnieszka Fornal to jest, to jest marka światowa, u niej zawsze wszystko jest fantastycznie. I dlatego wszyscy są zadowoleni. Sala do gry jest najlepsza chyba w historii, wyżywienie jest dobre, hotel jest bardzo dobry. Wszyscy są zadowoleni, tylko teraz walczyć o medale…”
 
GM Artur Jusupow, światowej klasy trener powiedział, że
„…Turniej bardzo mi się podoba, jest doskonale przygotowany i  wspaniale zorganizowany. Jestem zadowolony z pobytu w Polsce. Miejsce rozgrywek posiada bardzo dobre warunki do treningu i przeprowadzania zawodów. Dla młodych szachistów poniżej 18 lat są to bardzo ważne zawody i dobra okazja do nauki i rozwijania poziomu sportowego.Kilka lat temu opiekowałem się reprezentacją Szwajcarii, obecnie zajmuję się drużyną Niemiec. Sądzę, że jest to wspaniały turniej, mamy rekordową liczbę drużyn. Mistrzostwa te będą coraz bardziej popularne w przyszłości. W przyszłym roku Niemcy będą organizować ten turniej, a później może ponownie Polska…”
 


Podczas wywiadu w studiu mistrzostw Prezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski powiedział:
„…Mamy nadzieję, że będziemy zadowoleni nie tylko ze wspaniałej organizacji zawodów ale również z wyników sportowych…”
„…Zaangażowaliśmy najbardziej doświadczonego organizatora Agnieszkę Fornal-Urban do przeprowadzenia tego wydarzenia. Jest ona nie tylko fantastycznym organizatorem szachowym ale również prezesem spółki, dlatego jest obecnie w stu procentach skoncentrowana na sukces w aspekcie organizacyjnym turnieju. Dotąd nie było żadnych złych wiadomości. Zawodnicy są zadowoleni, oficjele również, żadne incydenty nie miały miejsca. Jedzenie jest dobre, nasze pokoje wspaniałe. Rozmawiałem z innymi sportowcami chcąc porównać imprezy szachowe z innymi sportami. Mogę powiedzieć, że jesteśmy znacznie wyżej niż inne olimpijskie sporty jeśli chodzi o jakość hoteli jakie zapewniamy zawodnikom. Nie chodzi tu tylko o Polskę, ale generalnie o szachy…”

 

radio RZ

Prezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski odpowiada na pytania redaktora Polskiego Radia Rzeszów Pana Stanisława Jagiełły:
- Czy wybór Rymanowa to był przypadek, czy zaplanowana decyzja?”

Adam Dzwonkowski:
- Nie, to na pewno nie był przypadek. Dwa lata temu już organizowaliśmy te same zawody w Karpaczu, czyli też jakby po tej  południowej części Polski, też były udane. Natomiast tutaj, no głównie z tego powodu, że okolica jest,  to jest jedno z tak naprawdę najbardziej czystych miejsc w Europie, więc to jest na pewno atrakcyjne dla wielu krajów. Druga rzecz jest taka, i to chyba tak naprawdę najważniejsza, że tutaj mamy sprawdzoną osobę jako organizatora czyli Agnieszkę Fornal, która jest organizatorem międzynarodowym najwyższej klasy. Organizowała wiele wspaniałych imprez dla Polskiego Związku Szachowego i tak naprawdę wydaje mi się, że oddanie jej tej imprezy to jest tak naprawdę najlepszy ruch, jaki mogliśmy zrobić.

SJ: - Jako Prezes Polskiego Związku Szachowego uważa Pan, że w tej chwili w naszym kraju jest progres tej dyscypliny sportu, bo tak trzeba powiedzieć?

AD: - No tak. Po pierwsze już formalnie w nowej ustawie szachy zostały uznane z definicji sportu czyli wszystkie sporty intelektualne. Natomiast szachy strasznie się cieszą popularnością, ogromną wręcz można powiedzieć, szczególnie na poziomie dzieci i młodzieży. My w tej chwili mamy już ponad tysiąc szkół w projekcie Edukacja przez Szachy w Szkole i liczbę samych dzieci, które są w tym projekcie już powyżej stu tysięcy. Więc jest to bardzo duża liczba. Szachistów grających tak powiedzmy pół zawodowo i zawodowo jest około siedemdziesięciu tysięcy i z roku na rok jest bardzo duży wzrost. Nadpopyt  szachistów w tej chwili ale my się z tego cieszymy, bo dzięki temu możemy wybrać te talenty tak naprawdę do sportu zawodowego co na przykład w tym roku było widać, bo nasi panowie wreszcie po kilkudziesięciu latach zdobyli medal na mistrzostwach świata. Teraz będą grali w pucharze świata. Niedawno wygrali kilka bardzo dobrych turniejów. Więc szachy mają się dobrze.

SJ: - Mówimy o liczbach. Jak to się ma do innych państw Europy i na świecie? Jak my stoimy w rankingach?
AD: - A więc tak panowie jak i panie są w pierwszej dziesiątce na świecie od wielu, wielu lat. Panie praktycznie regularnie walczą o medale i raz na klika lat taki medal zdobywają. Panowie po raz pierwszy, tak jak wspominałem zdobyli medal na Drużynowych Mistrzostwach Świata i to jest ogromny sukces polskich szachów. Zostało to przyjęte bardzo dobrze przez całe środowisko, nie tylko szachowe, natomiast  jeśli chodzi o liczbę zawodników to mogę to tak powiedzieć: jesteśmy jednym z największych płatników do światowej federacji opłat związanych z graniem w szachy więc to tylko może oznaczać, że też jesteśmy w czołówce uprawiających szachy.

SJ: - Faworyt?
AD: - Ja bym chciał, żeby wygrała Polska, ale tym razem widzę, że są silne drużyny. Myślę, że to też jest trochę zasługa Agnieszki, bo wszyscy wiedzą, że jak ona robi turniej, to będzie to dobry turniej, więc się zgłosiło trochę więcej silnych drużyn. My zawsze przykładaliśmy dużą wagę do tych zawodów. Mieliśmy taki „dream team”, który po prostu w cuglach wygrałby ten turniej. Myślę, że dziewczynki w tym roku wypadną trochę lepiej niż chłopcy, takie jest moje przeczucie. Życzę obu drużynom, a tak naprawdę wszystkim polskim drużynom walki o medale, a niech zwycięży najlepszy.

 
Wypowiedź Prezesa Polskiego Związku Szachowego Adama Dzwonkowskiego dla TV Obiektyw:
„…To był turniej, który spokojnie możemy porównać do najlepszych turniejów, jakie są organizowane na świecie…”
radio RZ Prezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski w wywiadzie dla polskiego Radia Rzeszów powiedział: „…Mistrzostwa myślę, że możemy uznać za udane z dwóch powodów: po pierwsze mamy złoty medal i tu naprawdę świetny sukces naszych dziewcząt, mimo naprawdę dzisiaj rundy, która powodowała przyśpieszone bicie serca wszystkich dookoła, a z drugiej strony wielki sukces organizacyjny Ośrodka „Stomil” w Rymanowie Zdroju, który tak naprawdę w sposób perfekcyjny przeprowadził te zawody i można powiedzieć, że to była po prostu kolejna impreza organizowana w Polsce na najwyższym światowym poziomie…”
 
Laura Unuk – najwyżej rozstawiona zawodniczka na liście startowej, pierwsza szachownica reprezentacji Słowenii:
„…Muszę powiedzieć, że organizacja jest bardzo dobra, odwiedziłam Polskę dwa lata temu i było zupełnie inaczej. Uwielbiam przebywać tutaj, hotel jest wspaniały, posiada basen, okolica również - można spacerować. Miejsce rozgrywek jest doskonałe...”
radio RZ Anna Kubicka – reprezentantka Polski, złota medalistka Mistrzostw Europy podczas wywiadu dla Polskiego Radia Rzeszów: „…Jestem pod wrażeniem, organizacja tego turnieju jest naprawdę wyśmienita, dotychczas mogę powiedzieć, że najlepsza, zarówno hotel gwarantuje dobre warunki, sala gry jest przestrzenna, każdy zawodnik jest dobrze traktowany, mnóstwo atrakcji dodatkowych, studio z komentarzem na  żywo, także naprawdę trzeba przyznać, że organizacja jest na wysokim poziomie…”
 
Trener polskiej reprezentacji Marek Matlak powiedział:
„...Drużynowe Mistrzostwa Europy w Rymanowie Zdroju są organizowane perfekcyjnie. Zresztą wszyscy się tego spodziewaliśmy przed zawodami, gdy dyrektorem imprezy jest znakomita działaczka, znakomita organizatorka Agnieszka Fornal-Urban. Myślę, że wszystkie ekipy są jednogłośnie bardzo zadowolone z pobytu w Rymanowie Zdroju i samej organizacji mistrzostw…”
 
Wypowiedź Sędziego Głównego Tomasza Delegi dla TV Obiektyw i Polskiego Radia Rzeszów:
„…Jeśli chodzi o poziom organizacyjny tych zawodów, to był on niezwykle wysoki. Ja muszę powiedzieć, że sędziemu z wielką przyjemnością pracuje się w takich warunkach, na takiej sali, z takim oświetleniem. Co sprawia sędziom najwięcej problemów – hałas, którego nie można opanować lub ogarnąć, niedostateczne oświetlenie, a tutaj było znakomite. Wentylacja, klimatyzacja, która tutaj też działała bez zarzutu. Więc naprawdę mieliśmy komfortowe warunki pracy i również zawodnicy komfortowe warunki gry…”

  

Partnerzy i Sponsorzy

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Polski Komitet Olimpijski

Polski Komitet Olimpijski

Podkarpackie

Podkarpackie

Marszałek Województwa Podkarpackiego

Marszałek Województwa Podkarpackiego

Wojewoda Podkarpacki

Wojewoda Podkarpacki

Starosta Krośnieński

Starosta Krośnieński

Burmistrz Gminy Rymanów

Burmistrz Gminy Rymanów

Sanok Rubber

Sanok Rubber

M Bud

M Bud

AXA

AXA

Vector

Vector

Inwentech

Inwentech

Nowy Styl Group

Nowy Styl Group

Charmine Rose

Charmine Rose

Greinplast

Greinplast

Glass Studio Habrat

Glass Studio Habrat

Barbara

Barbara

Europel

Europel

Krosdach

Krosdach

Ciarko

Ciarko

Multifarb Sp. z o.o.

Multifarb Sp. z o.o.

AXELO Ostrowski Domagalski i Wspólnicy Spółka Komandytowa

AXELO Ostrowski Domagalski i Wspólnicy Spółka Komandytowa

Replaio Radio

Replaio Radio

Stomil East Sp. z o.o.

Stomil East Sp. z o.o.

Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie sp. z o.o.

Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie sp. z o.o.

Stimo

Stimo

F.H.U. Integra

F.H.U. Integra

HUTA SZKŁA ARTYSTYCZNEGO „SABINA” SP. Z O.O.

HUTA SZKŁA ARTYSTYCZNEGO „SABINA” SP. Z O.O.

Grupa SPLAST

Grupa SPLAST

Iwoniczanka

Iwoniczanka

Investland Sp z o.o.

Investland Sp z o.o.

Krosno Design

Krosno Design

Glasspoint

Glasspoint

Golden Line

Golden Line

Lo-Stark

Lo-Stark

Hurtownia Ania

Hurtownia Ania

Lift Rzeszów

Lift Rzeszów

FRAC Handel Sp. z o.o.

FRAC Handel Sp. z o.o.

Gran-Pik Liwocz sp. z o.o. s.k.

Gran-Pik Liwocz sp. z o.o. s.k.

F.H.U Comp-Serwis

F.H.U Comp-Serwis

Wydawnictwo Ruthenus

Wydawnictwo Ruthenus

Insel

Insel

PXF Lighting

PXF Lighting

Asko Rymanów

Asko Rymanów

Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno

Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno

Glob Cars

Glob Cars

Zakłady Mięsne Kabanos

Zakłady Mięsne Kabanos

Central Sp. z o.o.

Central Sp. z o.o.

Ada Plus

Ada Plus

Galrach

Galrach

Cellfast

Cellfast

EuroGym

EuroGym

Centrum  Dekoracji  „Magdalena”

Centrum Dekoracji „Magdalena”

Crosart

Crosart

Bardeli

Bardeli

Dorpol s.c.

Dorpol s.c.

Balustrady Wojciech Kudła

Balustrady Wojciech Kudła

Pimet

Pimet

Szachy Ogrodowe

Szachy Ogrodowe

Fabryka Mebli MebloSystem sp. z o.o.

Fabryka Mebli MebloSystem sp. z o.o.

Firma WIN Szymańska Dorota

Firma WIN Szymańska Dorota

Fibrax Sanok

Fibrax Sanok

Sigmatec

Sigmatec

Alior Bank S. A.

Alior Bank S. A.

STOMIL SANOK DYSTRYBUCJA - sieć sprzedaży hurtowej

STOMIL SANOK DYSTRYBUCJA - sieć sprzedaży hurtowej

Stomet Sp. z o.o.

Stomet Sp. z o.o.

Soft Komp

Soft Komp

Neogast

Neogast

PGE Energia Odnawialna S. A.

PGE Energia Odnawialna S. A.

Italian Bathrooms

Italian Bathrooms

Porceline by Maxim

Porceline by Maxim

Kinesis

Kinesis

innogy Polska S.A.

innogy Polska S.A.

Vimes

Vimes

„Mat-Bud”

„Mat-Bud”

Rymatex Sp. z o. o.

Rymatex Sp. z o. o.

MPGK Krosno Sp. z o.o.

MPGK Krosno Sp. z o.o.

BIMs Plus

BIMs Plus

Inex Hurtownia Nabiałowo-Spozywcza

Inex Hurtownia Nabiałowo-Spozywcza

Kampanie SEO

Kampanie SEO

Węgiel

Węgiel

Bimax Group

Bimax Group

MUSI Rzeszów

MUSI Rzeszów

PPHU „Specjał” Sp. z o.o.

PPHU „Specjał” Sp. z o.o.

Image - Salon Kosmetyki i Wizażu

Image - Salon Kosmetyki i Wizażu

Studio Fryzur

Studio Fryzur

Garda

Garda

Poglesz

Poglesz

Drozdbud

Drozdbud

Gobe Producent Biżuterii Srebrnej

Gobe Producent Biżuterii Srebrnej

P.P.U.H. Zielona Oaza

P.P.U.H. Zielona Oaza

Bank Spółdzielczy w Rymanowie

Bank Spółdzielczy w Rymanowie

Resgraph

Resgraph

Neobus

Neobus

Grudnik Centrum Instalacji Sanitarnych

Grudnik Centrum Instalacji Sanitarnych

Cerbex Sp. z o. o.

Cerbex Sp. z o. o.

Akademia Piłkarska Beniaminek Krosno

Akademia Piłkarska Beniaminek Krosno

Hala Krosno

Hala Krosno

PGKiM Strzyżów

PGKiM Strzyżów

Słupki Hotelowe

Słupki Hotelowe

 Frutex Sp. z o.o.

Frutex Sp. z o.o.

Tropicana

Tropicana

Giftpol.pl

Giftpol.pl

Media

TVP3 Rzeszów

TVP3 Rzeszów

TV Obiektyw

TV Obiektyw

Polskie Radio Rzeszów

Polskie Radio Rzeszów

Mat

Mat

Nowiny

Nowiny

Nowiny24

Nowiny24

Nowe Podkarpacie

Nowe Podkarpacie

Krosno112.pl

Krosno112.pl

Eurodesk

Eurodesk

Krosno City

Krosno City

Dron Jasło

Dron Jasło